Benoît Mandelbrot - Fraktalların Babası - Matematik Canavarı


REKLAM

25 Haziran 2016 Cumartesi

Benoît Mandelbrot - Fraktalların BabasıBenoît B. Mandelbrot (d. 20 Kasım 1924 – ö. 14 Ekim 2010), Polonya doğumlu Amerikalı bilim adamıdır ve matematikçidir. 

Fraktallar üzerine teoriler geliştirmiştir. 

En ünlü çalışması Mandelbrot kümesi olarak bilinir. 

11 Eylül 2006'da Legion D'Honneur Nişanı almıştır.

Benoit Mandelbrot Polonya'nın Varşova kentinde doğdu, 1936'da ailesiyle birlikte Paris'e yerleşti. Orada, önemli bir matematikçi olan bir amcasıyla tanıştı. Amcası geometriden uzak durmasını tavsiye etti, ama Mandelbrot, en sevdiği matematik dalı olan geometri üzerine çalışmaya devam etti.
Mandelbrot II. Dünya Savaşı'ndan sonra yerleştiği Amerika'da çeşitli projeler üzerinde çalıştı. Kısa bir süre sonra, 'fraktal geometri' adını verdiği bir alanla ilgilenmeye başladı - fraktal, sonsuza dek tekrar eden ve her seferinde daha da küçülen şekilleri tanımlamak için kullanılan bir terimdir. Fraktallar bir bilgisayar ekranında üretilebilir ve çoğunlukla doğal şekilleri andırırlar. Bu benzerlik nedeniyle, fraktallar doğal değişimlerin modellerini oluşturmada kullanılabilir; örneğin, bir sahil şeridinin erozyon nedeniyle uğradığı değişim veya ağaç köklerinin dallanıp budaklanması. Fraktallar, bilgisayarda hayranlık verici güzellikte şekiller üretmek için de kullanılır.
Faydalı Semboller: 
÷ × ½ √ ∞ = ≠ ≤ ≥ ≅ ≈ ~ ⇒ ±  ∈  Δ θ ∴ ∑ ∫ • π -¹ ² ³ ° ( ) [ ] a b ∠   ∟ ´ ´´     || Δ |x-y{ } ∩ ∪ ⊆ ⊂ ⊄ ⊇ ⊃ ⊅ ⊖ |A| Ø  1    
REKLAM