Wolfram Alpha: Hesaplanabilir bilgi arama motoru - Matematik Canavarı


REKLAM

24 Şubat 2016 Çarşamba

Wolfram Alpha: Hesaplanabilir bilgi arama motoru

Neredeyse hergün İnternet üzerinden birşeyler ararız. Ancak aradığımız bilgiye ulaşana kadar bir çok siteyi ziyaret etmek zorunda kalırız, ulaştığımız bilgiler ya çok dağınık olur ya da doğruluğu konusunda şüphe uyandırır.
İşte bu bilgi karmaşası arasında aradığımız herhangi bir şeye ait sistemli ve doğru bilgilere ulaşmak, günümüz zamansızlık dünyasında çok değerli. Wolfram Alpha da bize bunu sağlıyor.
Adını, geliştiricisi olan Harvard'lı İngiliz matematikçi ve fizikçi Stephen Wolfram'den alan Wolfram Alpha, bir çeşit yeni nesil akıllı arama motoru.
Wolfram Alpha'nın Google ve diğer benzeri arama motorlarından farkı, birden fazla sonuç getirmek yerine tek bir sonuç getirmesi ve bunu yaparken yine bazı kendi seçtiği güvenilir sitelerdeki bilgiyi kullanması. Aslında Wolfram Alpha'nın yaptığı şey, akıllı arama yapmak.
Wolfram Alpha sistematik bilgiye erişimde yarattığı fark konusunda öylesine iddialı ki, sitesine eklediği"Sistematik Veri ve Hesaplanabilir Bilginin Gelişiminin Zaman Çizelgesi"ne Wolfram Alpha'nın hizmete giriş tarihi de eklenmiş. Ortaya çıktığı 2009 yılından bu yana hizmet veren sitenin şimdilik İngilizce olarak çalıştığını belirtmeliyim.
Şimdi Wolfram Alpha ile arama denemeleri yaparak nasıl çalıştığını görelim. İlk olarak sitemiz Bilim.org'u aratıyorum ve sitenin nerede host edildiği, alan adanın kaydedildiği tarih, günlük sayfa görüntüleme ve ziyaretçi sayısı, ana sayfaya dair bilgiler ve sitenin şematik ağaç yapısı ile karşılaşıyoruz. Bu tür bilgilere tek bir aramada ulaşamazsınız. Bu açıdan bakıldığında bir alan adı hakkındaki özet bilgileri getiren Wolfram Alpha ilk aramada iyi bir başlangıç yapıyor.
Bir de soru şeklinde arama denemesi yapalım. Who is the tallest person in the world? (Dünyanın en uzun insanı kimdir?) diye sorduğumuzda karşımıza bir Türk olan Sultan Kösen geliyor. Sultan'ın boyu İngiliz uzunluk sisteminde yer alan foot ve inçle gösterildiği için biz anlamakta zorluk çekiyoruz. Burada metrik sistemin olmaması bir eksiklik olmuş. Aramanın sonucunun bize tallest living person (yaşayan en uzun insan) olarak getirildiğini ve tallest human ever recorded (kaydedilmiş en uzun insan) önerisinin yapıldığını görüyoruz. Bu öneriye tıkladığımızda ulaşacağımız sonuç ile bizim farklı şekilde yazarak ulaşacağız sonuç aynı olacak.
Who is the tallest person ever? (Şimdiye kadarki en uzun insan) diye arattığımızda, sitemizde daha önce biyografisini yayınladığımız Amerikalı Robert Wadlow çıkıyor. Wadlow hakkında özet bilgilerin yanı boyunun metrik olarak da yazıldığını görüyoruz.
Yaptığınız aramalardan sonra sol menüde ilgili arama kayıtlarını da görebiliyorsunuz. Böylelikle sadece bir arama motoru olmanın ötesinde, bilgiden bilgiye gezinmek için seçenekler sunan bir ansiklopedi işlevi de görüyor.
Sonuçların alt kısmında bulunan source information (kaynak bilgisi) bağlantısında tıkladığınızda, sonucu bulurken hangi kaynakların kullandığı listeleniyor. Burada epeyce kalabalık bir referans listesi görmek güven verici oluyor.
Google gibi arama önerileri de yapan Wolfram Alpha'da soyut kavramların aramalarında çok da başarılı olmadığını görüyoruz. Bize önerilen aramalardan birisi olan what is the meaning of life (Hayatın anlamı nedir?) sorusuna verilen cevap sayfasında işimize yarayan bir şeyle karşılaşamıyoruz.
Son olarak Halley Kuyrukluyıldızı'nı arıyoruz. Çıkan sonuç ekranında ihtiyacımızdan daha fazla teknik bilgi ile karşılaşıyoruz. Bunların arasında en ilginç olanlarından birisi de Halley'in Dünya'ya en fazla yaklaştığı son tarih (9 Şubat 1986) ve bir sonraki tarih (28 Temmuz 2061) bilgisinin yer alması.
Sonuç olarak sistematik bilgiler vermesi açısından zaman zaman tercih edilebilecek bir arama motoru olan Wolfram Alpha'nın diğer dillere destek vermesi ve biraz daha geliştirilmesi gerekiyor gibi görünüyor.
Siz de farklı sorular ile bu akıllı arama motorunu test edebilir ve hem izlenimlerinizi hem de ilginç sonuçları bizlerle paylaşabilirsiniz.
Faydalı Semboller: 
÷ × ½ √ ∞ = ≠ ≤ ≥ ≅ ≈ ~ ⇒ ±  ∈  Δ θ ∴ ∑ ∫ • π -¹ ² ³ ° ( ) [ ] a b ∠   ∟ ´ ´´     || Δ |x-y{ } ∩ ∪ ⊆ ⊂ ⊄ ⊇ ⊃ ⊅ ⊖ |A| Ø  1    
REKLAM