Oyunlarla Matematik İçin 10 Kitap Önerisi! - Matematik Canavarı


REKLAM

14 Ekim 2015 Çarşamba

Oyunlarla Matematik İçin 10 Kitap Önerisi!

Oyunlarla Matematik İçin 10 Kitap Önerisi!

Günlük hayatın rutin ilişkilerinden zihnini kurtarmak isteyen, az da olsa matematikle arası iyi, zihin kurcalayan oyunlardan keyif alacaklar için “Matematik Oyunları” içeren 10 keyifli kitabı, tanıtım yazılarıyla beraber sizler için derledik.  

Matematik, yaşamımızın her alanındadır. Günlük yaşamımızda matematiğe şöyle bir kıyısından dokunsak da, toplumun büyük bir kısmı açısından matematik, okul sıralarında hatırlanacak anıya dönüşmüş durumda. Oysa herkes matematikle uğraşırken yaşadığı zihinsel yoğunlukları ve sıçramaları hatırlar. Çünkü matematik eğlencelidir ve zihninizi her daim canlı tutabilecek zenginliğe sahiptir.  
Günlük hayatın rutin ilişkilerinden zihnini kurtarmak isteyen, az da olsa matematikle arası iyi, zihin kurcalayan oyunlardan keyif alacaklar için “Matematik Oyunları” içeren 10 keyifli kitabı, tanıtım yazılarıyla beraber sizler için derledik.  

1 -  Matematik Oyunları
 

Kitabın tanıtım yazısından;
Eski çağlardan beri oyunlar, insanların daima ilgisini çekmiştir. Matematik oyunları ise, kurgulanış şekli ve taşıdıkları gizemlerden dolayı bu ilgiyi daha da fazla çekmektedir. Kimi oyunları oynamak sadece çocuklara özgü bir davranış gibi gözükse de matematik oyunları her yaşa ve her seviyeye hitap etmektedir. Ulusal veya Uluslararası Matematik Yarışmalarında, Matematik Oyunları ile ilgili sorular da sorulmaktadır.Matematik oyunları hem eğlendirir hem de iyi bir zihin jimnastiği sağlar. Bu açıdan bakıldığında matematik oyunu oynarken geçirilen zaman için kayıptan çok kazançtan bahsedilebilir. Kitabımızda farklı kültürlere özgü ve farklı toplumlarda oynanan çok çeşitli matematik oyunlarına yer verilmiştir.

Yayınevi: Altın Nokta Yayınları 
Yazar : Ahmet Arduç 

2 - Matematik Oyunları - Uzunluk, Alan ve Hacim Hesapları, Ağırlık ve Zaman Ölçüleri
Kitabın tanıtım yazısından;
Matematiğin eğlenceli dünyasının kapılarını aralamaya hazır mısınız? Maceramıza uzunluk, alan ve hacim hesaplarıyla, ağırlık ve zaman ölçüleriyle devam ediyoruz. Bu kitapta anne babanızla, kardeşinizle ve arkadaşlarınızla ya da tek başınıza hazırlayabileceğiniz matematik oyunlarıvar. Şekillerin, uzunluk, alan ve hacimlerini hesaplamayı oyunlarla öğrenebilir; ağırlık ve zaman ölçülerini eğlenerek kavrayabilirsiniz. Uzunluk, Alan ve Hacim Hesapları, Ağırlık ve Zaman Ölçüleri'nde birbirinden farklı 24 oyun bulunuyor.

Yayınevi: İletişim Yayıncılık
Yazar : Andrew King

3 - Sihirli Matematik Hikayeleri


Kitabın tanıtım yazısından;
Brezilyalı dâhi matematikçiden Binbir Gece Masalları tadında efsaneler ve hikâyeler eşliğinde matematik bulmacaları ve çözümleri... Tahan Malba'nın matematik serüvenleri ilk olarak bir gazetede yayınlandı ve yayınlanır yayınlanmaz da fenomen oldu. Kahramanımız Ortadoğulu bir çoban. Adı Beremiz Samir. Namıdiğer, Sayan Adam. Onun dâhiyane matematik yeteneği sayesinde biz de matematiğin sihirli dünyasına adım atıyoruz. En zor matematik soru ve bulmacalarını çözme becerisine sahip Sayan Adam, gittiği her yerde bu yeteneği sayesinde sevilip sayılıyor ve üstüne çok iyi mevkiler ve paralar da kazanıyor. Aklın kapılarını evrenin anahtarıyla açmak isteyenler için... Brezilyalı ünlü yazar ve matematikçi Prof. Julio César de Mello e Souza, Tahan Malba takma adıyla bu kitabı kaleme aldı. Ünü ülkesini de aşan Tahan Malba ismiyle 51'i matematik içerikli 69 kitap yazdı. 2 milyonun üzerinde satan ve uluslararası çapta ilgi gören Sihirli Matematik Hikâyeleri adlı eseri 12 dile çevrildi. Brezilya'da matematik eğitiminde çığır açan kitapları ve yöntemlerini onurlandırmak amacıyla, doğum dünü olan 6 Mayıs, Matematikçiler Günü olarak kutlanmaktadır. Onun matematiğe katkılarını yaşatmak ve bugün hâlâ etkin olan yöntemlerini yaygınlaştırmak için 2004 yılında Tahan Malba Enstitüsü kuruldu.

Yayınevi: Grifin Kitap
Yazar : Tahan Malba

4 - Hızlı Matematik Oyunları

Kitabın tanıtım yazısından;
Zihinden Hızlı 4 İşlem Yapmanın 54 Kolay ve Eğlenceli Yolu!
Şimdi kemerlerinizi bağlayın, Düşünce şapkalarınızı takın... Öğrenmeye, eğlenmeye ve zihninizi güçlendirmeye hazır olun!..Zihinden toplama, çıkarma, çarpma ve bölme işlemlerini en hızlı şekilde, üstelik herkesten daha kısa sürede nasıl yapacağınızı bu kitapta öğreneceksiniz...İçerdiği 54 matematik oyunu ile birlikte 1400 adet alıştırma ve yanıtlarının yer aldığı kitaptaki hızlı matematik oyunlarını öğrendiğinizde, herkesten bir adım önde olacaksınız. Sınav sorularını arkadaşlarınızdan daha hızlı çözecek, sınıfta herkesten daha hızlı cevap veren öğrenci olarak dikkat çekeceksiniz. En önemlisi, edindiğiniz bu beceri ile hayatınız boyunca hep bir adım ileride olacaksınız.Nasıl mı?.. Düşünün markettesiniz, sepetiniz dolu; cebinizdeki nakit veya kredi kartınızdaki limit aldıklarınızı karşılamaya yetecek mi?.. Yanıtı için size gereken süre, bir kaç saniyeden uzun değil... Veya şirketinizde bir işi almak için vereceğiniz teklifin karlılığını tartışıyorsunuz; arkadaşlarınız hesap makinelerini ararken, sizin saniyeler içinde sonucu söylemenizin yaratacağı etkiyi bir düşünün...Bu kitapla dört işlemin ötesinde bir kazanımla, hızlı işleyen bir matematik kafasına sahip olacaksınız... Sayıların büyüleyici dünyasından sunulan bilmece ve olgular zihinden hesap ustası olmak isteyenlere ayrı bir ufuk açıyor... Edward H. Julius, California Lutheran Üniversitesi'nde ödüllü bir işletme profesörü. O hızlı matematikle ilgili olarak, sık sık konferanslar ve atölye çalışmaları düzenliyor.
Yayınevi: Grifin Kitap
Yazar : Edward H. Julius

5 - Eğlenceli Bilgi (Matematik) - Zeka Spor
Kitabın tanıtım yazısından;
Zekaspor da Paradokslar ve Mantık Oyunları gibi zekayı çalıştırmaya yönelik sorular ve cevaplardan oluşuyor. Nasıl ki bir vücut kasını geliştirmek için o kası zorlamak ve dayanma gücünün sınırlarını aşmaya çalışmak gerekiyorsa, beyin için de aynı şey geçerlidir. Zeka problemleri ile uğraşmak, beyin hücrelerini zorlayan en eğlenceli yoldur. Sağlıklı bir vücut için spor şarttır. Beynimiz ise bilmecelerle spor yapar. Kitap, üç kısma ayrılmıştır; Sorular, İpucu ve Cevaplar. Çözüme ulaşmakta zorlandığınızda 'İpucu'ndan yardım alabilirsiniz. Siz de Zekaspor'la beyninize spor yaptırmayı deneyin. Bazıları sadece dikkat gerektiren, bazıları sizi günlerce düşündürecek ama mutlaka çözümü olan sorulardan oluşan Zekaspor, bilgiyi eğlenceli hale getirmenin en kolay yolu... Düşündükçe öğrenecek, öğrendikçe eğleneceksiniz. Öğrenmenin birçok yolu var ama Eğlenceli Bilgi gibisi yok!

Yayınevi: Timaş Yayınları
Yazar : Serhan Büyükkeçeci

6 - Akıl Oyunları - Zihinsel Matematik Taktikleri

Kitabın tanıtım yazısından;
Matematik denilince sayılar gelir aklımıza, bir de hesaplamalar... Sayıların gizemli dünyasına bizi yönelten, dahası matematiksel hesaplamaların farklı yanlarını öğrenmemizi sağlayanın ne olduğunu hiç düşündünüz mü? Zihinsel hesap ustası olan George Lane, Akıl Oyunları kitabında matematiksel oyun tekniklerini göstererek, o gizemli dünyaya kapı aralar. Lane, burada, sayıların dünyasında kalem oynatmadan yapacağınız keyifli hesaplamalara davet ediyor sizi. Bu kitapta gösterilen yöntemlerle; basit toplama işlemlerinden hesap makinesinin zorlandığı çarpmalara, kesirli işlemlerden asal çarpanlara ayırmaya dek, birçok hesaplamanın zihinden yapılabileceğini göreceksiniz. Bu alanda üç kez dünya şampiyonu olan George Lane, kitabında gösterdiği tekniklerle benzersiz zihin egzersizleri sunmanın yanı sıra, geliştirici ve zorlayıcı bir yarışmayla okurunu eğlendiriyor. Akıl Oyunları, sizi, içinizdeki dâhiyi keşfe çağırıyor.

Yayınevi: Doruk Yayınları
Yazar : George Lane

7 - Eğlenceli Bilgi (Matematik) - İleri Zeka Spor

Kitabın tanıtım yazısından;
İnsanlar, hayatlarının her merhalesinde beyninin emrindedir. Beyin, eğer iyi eğitilmiş ve geliştirilmiş ise, hata yapma riskimiz azalır. Üç yaşına kadar ne kadar çok beyin hücresi uyarıldı ise, hayatın geri kalan kısmı için o kadar yardımcımız var demektir. Öğrenilenler, bu uyarılan ve gelişmiş hücrelere kodlanarak daha sonraki yıllara taşınır. Ancak sonradan da beyni geliştirmek zor da olsa mümkündür. Nasıl ki bir vücut kası geliştirmek için o kası zorlamak ve dayanma gücünün sınırlarını aşmaya çalışmak gerekiyorsa, beyin için de aynı şey geçerlidir. Zekâ problemleri ile uğraşmak, beyin hücrelerini zorlayan en eğlenceli yoldur. Sağlıklı bir vücut için spor şarttır. Beynimiz ise bilmecelerle spor yapar. Bu kitapta çok farklı şekillerde zekâ problemi ve bilmecelere yer verilmiştir. Okula yeni başlamış bir çocuktan, bilim adamına kadar çok geniş bir kitle hedeflenmiştir. Çok az soru için, daha önceden bir şeyler bilmek gerekebilir. Sorular zorluk seviyesine göre derecelendirilerek, okuyucuya fikir verilmeye çalışılmıştır.

Yayınevi: Timaş Yayınları
Yazar : Serhan Büyükkeçeci

8 - Sihirli Matematik Oyunları

Kitabın tanıtım yazısından;
Toplamayı, çıkarmayı, çarpmayı ve bölmeyi yıldırım hızıyla yapmanız için tüm engelleri ortadan kaldıran 50 oyun ve ipucuyla dolu Sihirli Matematik Oyunları, matematiği hiç hayal etmediğiniz kadar kolay ve eğlenceli hale getiriyor. Doğru cevaplara ulaşmak için hesap makinesine ve hatta pek çok durumda bir kaleme bile ihtiyacınız olmayacak. Sadece birkaç basit kestirme yolla temel problemleri rekor sürede çözeceksiniz. Sihirli Matematik Oyunları yalnızca sizi şaşırtmakla kalmayacak, aynı zamanda okulda ve günlük yaşamınızda da size yardımcı olacaktır. En önemlisi de, öğrenirken bol bol eğleneceksiniz!
"İlginç ve faydalı bir kitap. Tavsiye ederim."Jaime Escalante 
(Stand and Deliver filminin (1988) hikâyesini konu aldığı ünlü matematikçi) Hiram W. Johnson Lisesi
Yayınevi: Profil Yayıncılık
Yazar : Edward H. Julius

9 - Eğlenceli Bilgi (Matematik) - Yazı, Tura ve Olasılık Hesapları
Kitabın tanıtım yazısından;
Matematik kafanızı mı bozuyor? Olasılık hesaplarına gıcık mı oluyorsunuz? Hesap yaparken elleriniz mi titriyor? Sıkıntı mı basıyor? O zaman bu kitap tam size göre! Paraların neden hafızası olmadığını, monopoly oyununda kodesten kurtulmanın yollarını bu kitaptan öğreneceksiniz. Öğrenmek hiç bu kadar zevkli olmamıştı...

Yayınevi: Timaş Yayınları 
Yazar : Kjartan Poskitt


10 - Oyun - Zeka, Matematik ve Mantık Oyunları
Kitabın tanıtım yazısından;
Türkiye Zeka Vakfı'nın aylık Zeka, Matematik ve Mantık Oyunları dergisi olan Oyun'un bu ilk cildi, derginin yayınlanmaya başladığı 2006 Kasımı ile 2007 Aralığı arasındaki 14 sayıyı içeriyor. Üç bini aşkın oyun, soru ve bulmacanın yer aldığı bul cilt, arşivlerinizde yeralmayı kesinlikle hak ediyor!

Yayınevi: Türkiye Zeka Vakfı
Yazar : Kolektif
Faydalı Semboller: 
÷ × ½ √ ∞ = ≠ ≤ ≥ ≅ ≈ ~ ⇒ ±  ∈  Δ θ ∴ ∑ ∫ • π -¹ ² ³ ° ( ) [ ] a b ∠   ∟ ´ ´´     || Δ |x-y{ } ∩ ∪ ⊆ ⊂ ⊄ ⊇ ⊃ ⊅ ⊖ |A| Ø  1    
REKLAM