Petekteki Açılar ve Bilim Adamlarına Karşı Kazandıkları Bir Zafer Hatasız Eğim Hesabı - Matematik Canavarı


REKLAM

13 Aralık 2014 Cumartesi

Petekteki Açılar ve Bilim Adamlarına Karşı Kazandıkları Bir Zafer Hatasız Eğim Hesabı

Petekteki Açılar ve Bilim Adamlarına Karşı Kazandıkları Bir Zafer Hatasız Eğim Hesabı

Arılar petek hücrelerini inşa ederken 3 ayrı açıyı dikkate almaları gerekmektedir.
1- Petek hücrelerinin iç açıları  2-Hücrelerin yere yaptıkları açı 3-Hücre tabanlarında eşkenar dörtgenlerin açıları

Arılar kusursuz bir altıgen için gerekli olan 120 derecelik açıyı tamı tamamına tutturarak petek hücrelerini inşa ederler. Bal arılarının petek inşasında dikkat ettikleri bir başka nokta ise hücrelerin eğimidir. Hücreler yere tam olarak inşa edilse içeri konulan bal dışarıya akacaktır. Hücreler arılar tarafından her iki yana doğru 13'er derece yükseltilerek  yere tam paralel olmaları engellenir.

Arıların kullandıkları üçünce açı ise hücre tabanlarının birleşme açılarıdır. Bu konu bilim adamları arasında tartışma yaratmış ve sonuçta yine arıların zaferi ile sonuçlanmış son derece dikkat çekici bir konudur.

Arıların petek yapımlarındaki kusursuz tasarımı inceleyen bilim adamları 3 petek hücresinin tabanlarının karşı taraftaki tek bir peteğin tabanı olacak şekilde örülmesi sırasında akıl almaz matematik hesapları karşısında şaşkınlıklarını gizleyememiştir. Bu son derece karmaşık matematik işlemleri meydana getiren bir tasarımdır.

Tıpkı arıların yaptıkları gibi oldukça karmaşık olan bu hesabı yapan bilim adamları biraz önce bahsedilen niteliklerin sağlanması için çok hassas açılar ortaya koymuşlardır. Ünlü matematikçi Koing yaptığı hesaba göre kusursuz bir yapı için tabandaki bu açıların tam 109 derece
26 dakika ve 70 derece 34 dakika olması gerekmektedir.

Peki arıların kullandıkları açılar nedir? Yapılan ölçümlere göre arıların petek inşa ederken tamı tamına 109 derece 28 dakika ve 70 derece 32 dakikalık bir açı kullandıkları ve bu hesapta hiç bir zaman en ufak bir sapma olmadığı görülmüştür. Bu elbetteki inanılmaz bir durumdur. Arılar inanılmazı başarmakta, ancak matematik dehalarının çözebileceği bir hesabın altından kalkmaktadırlar.

Tabanları eşkenar dörtgenlerden oluşan petek hücrelerinden 3 tanesi bir araya geldiğinde peteğin diğer yüzündeki bir hücrenin tabanı da ortaya çıkmış olur. Böylece iki yüzdeki petekler adeta birbirlerine kenetlenir ve tek parça sağlam bir yapı oluştururlar. Arıların, tabanlarda inşa ettikleri bu eşkenar dörtgenlerin açıları tam anlamıyla kusursuzdur.

Bir peteğin yakınlarında dursanız oradan oraya uçuşan arılardan başka bir şeyler görmezsiniz. Oysa uçan her arı, taşıdığı balmumunu hangi açıyla peteğin neresine yapıştırması gerektiğini bilen üstün bir matematikçidir.  Bir insanın elinde cetvel, pergel gönye gibi mühendislik aletleri olmadan geometrik şekiller çizmesi çok zor bir iş olsa gerek. Bir insanın arıların yaptıkları peteklerin, bir altıgenin 120 derecelik iç acılarını tutturması ise olanaksız yakındır. Üstelik insanların kağıt üzerine çizmeye çalıştıkları iki boyutludur. Arılar ise 3 boyutlu altıgen prizmalar yaparlar.  Bir insanın aynı derecede mükemmel altıgenler yapması, sonrada bunları birleştirerek bir petek yapması, matematik hesapları ve mühendislik aletleri kullanmadan imkansızdır. Üstelik bir kaç insan bir kağıdın farklı yerlerinden  başlayarak ortada, arada hiç boşluk kalmayacak şekilde birleştirmesi imkansızdır.  Oysa arılar bunları milyonlarca yıldan beri kusursuz bir şekilde yapabilmektedir. Çünkü arılar Allah tarafından yaratılmış ve kendilerine ilham edildiği şekilde düzgün ve mükemmellik derecesinde altıgen petekler inşa etmektedir.
Faydalı Semboller: 
÷ × ½ √ ∞ = ≠ ≤ ≥ ≅ ≈ ~ ⇒ ±  ∈  Δ θ ∴ ∑ ∫ • π -¹ ² ³ ° ( ) [ ] a b ∠   ∟ ´ ´´     || Δ |x-y{ } ∩ ∪ ⊆ ⊂ ⊄ ⊇ ⊃ ⊅ ⊖ |A| Ø  1    
REKLAM