Üçgen Görsel Sayma Tablosu - Matematik Canavarı


REKLAM

4 Mayıs 2014 Pazar

Üçgen Görsel Sayma Tablosu

Üçgen Görsel Sayma Tablosu

*Çocukların yüklerini azaltarak sayma becerisini kesinlikle geliştiren bir yöntemidir.
*10’a tümleyen sayıları ve çarpma alıştırmaları için kullanır.
*Bir kutunun içindeki bir rakam gizleyip aynı kutuları kullanarak hem çarpma hem de bölme işlemlerinin alıştırmaları mümkün.
*Birinci satır toplama ve çıkarma için, diğerleri çarpma ve bölme içindir. Yatay 6 kutu × dikey 7 kutu standart şekildir.
*Hem sağ taraftan hem de sol taraftan çalışılabilir.
*Bu dört işlem saymalar zihinde hızlı şekilde yapılabilir olur. Diğer işlemler dikkatli yazarak sayılır.
* 10’a tümleyen sayıları ve 9 kere 9’a kadar çarpma işlemlerinin yazarak yapılmasına önem vermeye gerek yoktur. Hep bunlar yazılıyorsa işlemler çok yavaşlayacaktır. Bu üçgen görsel sayma tablosu  hızlı şekilde yapılabilir.
*Hızlı ve doğru çarpma becerisini kazandırmak için dikkate alınan konu, rastgele kullanmaktır.
Ankmm:  Mesela,8×7 ezberlediğinde 7X8 ezberlemeye gerek yok. Çocuklar 3 rakamı bir takım olarak  kutu şeklinde kafada canlandırabilirse, ister sağdan ister soldan sayabilir. O yüzden 100 tane değil 36 tane yeter.  Günde bir kutu deftere yaz, (BÜYÜK yaz, insan büyük yazıyı daha iyi ezberleyebilir) söyleyerek kafada hatırlamaya çalışsın. 2×2=4 kutusunun adı ‘iki-iki- dörttür. Tablonun değişik rakamlarını parmakla kapatın, çocuklar söylesinler.  Kesirleri öğrenirken de işe yarar. (Sadeleştirme)

Faydalı Semboller: 
÷ × ½ √ ∞ = ≠ ≤ ≥ ≅ ≈ ~ ⇒ ±  ∈  Δ θ ∴ ∑ ∫ • π -¹ ² ³ ° ( ) [ ] a b ∠   ∟ ´ ´´     || Δ |x-y{ } ∩ ∪ ⊆ ⊂ ⊄ ⊇ ⊃ ⊅ ⊖ |A| Ø  1    
REKLAM