SAT Testi Nedir? - Matematik Canavarı


REKLAM

5 Ocak 2014 Pazar

SAT Testi Nedir?

SAT Testi – Kapsamlı Bilgi


SAT veya Scholastic Assessment Test Amerika Birleşik Devletleri’nde kolejlere kabul için standart bir testtir. Bu sınav Educational Testing Service (ETS) tarafından yönetilir ve College Board-ABD tarafından puanlanır. SAT sınavı kolejlere kabul sürecinde hayati bir rol oynar. SAT sınavına girerek yüksek puan almak ABD’nin üst düzey üniversitelerin birine yerleştirilme şansınızı artırır. Üniversiteler öğrenci kabulünde bilinçli ve adil bir karar verebilmek için SAT sınav sonuçlarına göre hareket ederler. Kendileri de zamanında bu sınava girmiş olan akademisyenler bu sayede öğrencilerini seçerken en doğru kararı verdiklerini bilirler.SAT Amerika Birleşik Devletlerin’de yedi dünya genelinde ise yılda altı kez uygulanmaktadır. SAT lisede öğrenilen konularda çoktan seçmeli ve ucu açık sorularla konuların kavranma düzeyi ile öğrencinin problem çözme becerisini değerlendirir. SAT sınavından alınan yüksek puan sadece ABD’de üniversiteye girmek için değil aynı zamanda eğitiminiz süresinde eğitim ve yaşam masraflarınızı karşılamak gereken bursları almak içinde gereklidir. Uluslararası öğrenciler için, yüksek bir SAT puanı vize sürecini de kolaylaştırır.

SAT Test Dağılımı:


SAT sınavında matematik, eleştirel okuma ve yazma alanlarında lise sürecinde görmüş olduğunuz bütün bilgi birikiminiz değerlendirilir. SAT sınavı eleştirel okuma, yazma ve matematik olarak üç ana bölümden oluşmaktadır.Her bir ana bölüm, kendi içerisinde de üç bölüme ayrılmıştır. Toplam test 3 saat 45 dakika sürer.Öğrenciye eleştirel okuma için 70 dakika , matematik bölümleri için 70. dakikada ve eleştirel yazma bölümü için 60 dakika süre verilir. SAT on bölümden oluşmaktadır. Son bölüm üç ana bölümden herhangi biri içerisinden seçilecek olan ek bölümdür. Bu bölümde sorular ucu açık olarak sorulur. Bu bölümde yapılan yanlışlar için puan silimi yapılmaz.

Eleştirel Okuma bölümü SAT cümle tamamlamalar kısa ve uzun okuma pasajlar arasında değişen farklı soru tipleri ile üç bölümden oluşur. Bir 20 dakika zaman aşımına ise eleştirel okuma üç bölümden iki 25 dakika her biri için aşımına.

Matematik sınavı üç bölümden oluşmaktadır. İki adet 25 dakikalık bölüm vardır her bölümdeki soru sayısı ve soruların zorluk dereceleri farklıdır. Son bölüm ise 20 dakika sürmektedir. 25 dakikalık bölümlerden ilkinde çoktan seçmeli 20 adet ikinci 25 dakikalık bölümde 8 adet çoktan seçmeli ve 10 adet ucu açık soru bulunmaktadır. Son bölüm 20 dakika sürer ve 16 adet çoktan seçmeli soru içerir.

SAT Sınav Tarihleri 2014 – 2015
2014
25 Ocak 2014
8 Mart 2014 (TR de yapılmıyor)
3 Mayıs 2014
7 Haziran 2014
11 Ekim 2014
8 Kasım 2014
6 Aralık 2014
2015
25 Ocak 2015
14 Mart 2015 (TR de yapılmıyor)
2 Mayıs 2015
6 Haziran 2015
Faydalı Semboller: 
÷ × ½ √ ∞ = ≠ ≤ ≥ ≅ ≈ ~ ⇒ ±  ∈  Δ θ ∴ ∑ ∫ • π -¹ ² ³ ° ( ) [ ] a b ∠   ∟ ´ ´´     || Δ |x-y{ } ∩ ∪ ⊆ ⊂ ⊄ ⊇ ⊃ ⊅ ⊖ |A| Ø  1    
REKLAM