2014 KPSS sınav tarihleri açıklandı - Matematik Canavarı


REKLAM23 Kasım 2013 Cumartesi

2014 KPSS sınav tarihleri açıklandı

2014 KPSS sınav tarihleri açıklandı

ÖSYM 2014 KPSS sınav tarihleri açıklandı fakat başvuru tarihi henüz net değil
Binlerce memur adayının merakla beklediği 2014 KPSS tarihi sınav takvimi ÖSYM tarafından açıklandı. ÖSYM sadece KPSS için değil diğer tüm sınav türleri için sınav tarihlerini açıkladı. Sınav tarihlerini açıklayan ÖSYM, 2014 KPSS başvuru tarihine yönelik net bir tarih vermedi. Ancak tahmini başvuru tarihleri şu şekildedir
2014 KPSS SINAV TARİHLERİ
2014 KPSS Öğretmenlik Alan Bilgisi (ÖABT) 13 Temmuz 2014
2014 KPSS Lisans Düzeyi 05-06 Temmuz 2014
2014 KPSS Ortaöğretim / Önlisans (Önlisans Düzeyi) 27 Eylül 2014
2014 KPSS Ortaöğretim / Önlisans (Ortaöğretim Düzeyi) 28 Eylül 2014
ÖSYM tarafından Ortaöğretim, Önlisans ve Lisans düzeyi KPSS başvuru tarihleri ile ilgili resmi bir açıklama henüz yapılmamıştır.
2014 KPSS TAHMİNİ BAŞVURU TARİHLERİ
2014 KPSS Lisans başvuru tarihi, Mayıs ayının ilk haftası.
2014 KPSS Ortaöğretim – Önlisans başvuru tarihi, Haziran ayının ilk haftası.
KPSS NEDİR? 
KİMLER BAŞVURABİLİR? 
KPSS, açılımı Kamu Personeli Seçme Sınavı olan ortak bir sınav sistemidir. Kamu kurumlarında göre alacak personel adaylarına uygulanan bu sınav kendi içinde çeşitlilik göstermektedir. KPSS, genel yetenek, genel kültür, istatistik, kamu yönetimi, anayasa gibi kollardan oluşur. Ama KPSS’ye giren herkes bu kolların hepsinden sorumlu değil. Hangi alana başvuru yapılmışsa, o alan adına yeterli olacak bölümlerden sınava girilir. Lise ve üzeri eğitim derecesine sahip yani bu derecelerle mezun olan herkes bu sınava başvurusunu yapabilir.
KPSS, Genel yetenek, genel kültür, eğitim bilimleri ve KPSS A grubu olmak üzere dörde ayrılmaktadır.
KPSS A GRUBU KADROLARI
Bakanlıklar, başbakanlık, genel müdürlük düzeyindeki alanlardan oluşur. Bu sınav sonucunda kurumların kendine özel uyguladığı sınavlara ek olarak adaylar tabi tutulur. KPSS A grubu kadrolar üniversite mezunları için geçerlidir. Eğer bir kamu kuruluşunda çalışmak istiyorsanızKPSS’ye girmelisiniz. Sonrasında da tercih edilen/ kazanılan kurumların kurum içi sınavlarına girmek durumunda da kalınabilir.
KPSS B VE C GRUBU KADROLARI
KPSS A grubu dışında kalan kadrolar diye nitelendirilir. Lise mezunu ve dengi okullar KPSS B ve C grubuna göre kadrolanacaktır. Belirli bir taban puanı yoktur. Genel dereceye göre ve kurumların alımına göre başarı durumu belirlenir. Örneğin geçtiğimiz dönemlerde 78 ile yapılan atama bu dönem 69 ile belirlenebilir, bu genel başarı durumuna bağlıdır.
KPSS, Genel Yetenek, Genel Kültür, Yabancı Dil, Eğitim Bilimleri, Hukuk, İktisat, İşletme, Maliye, Muhasebe, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkiler, Ekonometri, İstatistik, Kamu Yönetimi ve Uluslararası İlişkiler olmak üzere 14 ayrı daldan oluşmaktadır. Öğrenci, KPSS'ye Müracaat edilecek alana göre birini seçmek zorundadır. Genel Kültür ve Genel Yetenek kısmına ise bütün öğrencilerin girmesi zorunludur.

Faydalı Semboller: 
÷ × ½ √ ∞ = ≠ ≤ ≥ ≅ ≈ ~ ⇒ ±  ∈  Δ θ ∴ ∑ ∫ • π -¹ ² ³ ° ( ) [ ] a b ∠   ∟ ´ ´´     || Δ |x-y{ } ∩ ∪ ⊆ ⊂ ⊄ ⊇ ⊃ ⊅ ⊖ |A| Ø  1    
REKLAM