HABER - Dershanelere Ruhsat Vermeyeceğiz - Matematik Canavarı


REKLAM

7 Ekim 2013 Pazartesi

HABER - Dershanelere Ruhsat Vermeyeceğiz


"Dershanelere ruhsat vermeyeceğiz"Bir televizyon kanalına konuşan Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, 2014-2015 öğretim yılında MEB sistemi içinde dershanelerin olmayacağını söyledi. Avcı, “2014-2015 öğretim yılından itibaren dershane, Milli Eğitim sistemi içerisinde olmayacak. Şu anda MEB sistemi içinde. MEB’in ilgili yasasında dershaneler bir üst eğitim kurumuna hazırlamak üzere eğitim veren kurumlar olarak tanımlanıyor. Bu kalkacak. MEB sistemi içerisinde yasal olarak tanımlanmış dershane diye bir kurum olmayacak. Devam ederse biz tanımıyoruz. Bu piyasada MEB’in onaylamadığı, ruhsat vermediği ve denetlemediği kurumlara itibar edilmez. Yasal olarak MEB sistemi içinde olmalarını önleyen düzenlemeyi de yapacağız” diye konuştu.

ÖZEL OKULA DÖNÜŞÜM İÇİN TEŞVİK VE 3 YIL SÜRE
Dershanelerin ruhsatlarının Ocak 2014’ten itibaren yenilenmeyeceğini belirten Avcı, açıklamalarını şöyle sürdürdü:
“Dershaneler ocak ayından itibaren ruhsatlarını alıyorlar. Bu yıl haziran ayına kadar şu anda dershanelerde öğrenim gören öğrenciler devam ediyorlar. Geçtiğimiz Ocak ayında bu dershanelere izin verilmiş. Dolayısıyla onlar da haklı olarak ocak ayında aldıkları ruhsatlara dayanarak öğrenci almışlar, öğretmenlerle sözleşme imzalamışlar, yer kiralamışlar. 2014 Ocak ayından itibaren ruhsat verilmeyecek. Yasadan da dershane tanımı çıkarılınca daha esnetilmiş, standartları biraz daha aşağı çekilmiş koşullarda özel okula dönüşmeleri için teşvik edilecekler.”
Bakan Avcı ayrıca, dershanelerin özel okula dönüşümünü tamamlayabilmesi için de 3 yıl süre verileceğini söyledi:
“Dershaneler okul olsa o zaman hem devlet okullarındaki baskı bu alana kayacak hem de çocuklar aynı ücreti iki defa ödemeyecek. Ekstra ücret gerekmeyecek. Geçiş sürecinde esneklikler sağlanacak. Farazi söylüyorum, 100 metrekare bahçe şartı varsa 3 yıl için 70’e de razı olacağız ama 3 yıl sonra o şartı sağlaması beklenecek. Teşvik edeceğiz. Kapatacağız, yasada olmayacak. 2014-2015 eğitim sistemi içinde dershaneler olmayacak.”
Faydalı Semboller: 
÷ × ½ √ ∞ = ≠ ≤ ≥ ≅ ≈ ~ ⇒ ±  ∈  Δ θ ∴ ∑ ∫ • π -¹ ² ³ ° ( ) [ ] a b ∠   ∟ ´ ´´     || Δ |x-y{ } ∩ ∪ ⊆ ⊂ ⊄ ⊇ ⊃ ⊅ ⊖ |A| Ø  1    
REKLAM