Dünya nüfusu 2100’de 11 milyara ulaşacak - Matematik Canavarı


REKLAM

22 Ekim 2013 Salı

Dünya nüfusu 2100’de 11 milyara ulaşacak

Dünya nüfusu 2100’de 11 milyara ulaşacak

Birleşmiş Milletler (BM), hazırladığı raporda dünya nüfusunun yüzyılın sonunda 11 milyara çıkabileceğini ortaya koydu.

BM'nin hazırladığı grafiğe göre, 21'inci yüzyılda en fazla nüfus artışı olacak 10 ülkeden 8'i Afrika'da yer alıyor. Nijerya birinci sırada yer alırken, Afrika dışındaki iki ülke ABD ve Hindistan.

Dünya nüfusu 21’inci yüzyılda sanılandan daha hızlı artış gösterebilir. BM’nin dün yayımladığı rapora göre, yüzyılın sonunda nüfus 11 milyara dayanacak.
Bilim insanlarının 2011 yılındaki tahminleri, yüzyılın sonundaki nüfusun 10.1 milyarı geçeceği yönündeyken, yeni hesaplamalar bu tahmine 800 milyon daha fazla insan ekledi. Tahmin edilen yükselmenin en büyük nedeni ise Afrika’daki doğurganlık olarak gösterildi. BM, geçmişteki tahminlerinde Afrika’daki doğum oranlarının hızla düşüşe  geçeceğini öne sürmüştü.
Araştırmada yer alan ABD Washington Üniversitesi istatistik ve sosyoloji profesörü Adrian Raftery, “Afrika’da doğurganlıktaki düşüş sandığımızdan daha geniş bir alanda yavaşladı veya durakladı. Bu nedenle Afrika nüfusu artacak” dedi.
Günümüzde Afrika nüfusu yaklaşık 1.1 milyar. Bu sayının 2100’de dörde katlanarak 4.2 milyar olması bekleniyor.
Raftery, dünyanın diğer bölgelerinde büyük nüfus değişikliklerinin beklenmediğini belirterek, “Avrupa’da nüfus doğumlar ölümlerden az olduğu için biraz azalabilir ve diğer bazı ülkelerde ortalama yaşam süresi uzadığı için az miktarda nüfus artışı görülebilir” ifadesini kullandı.
Raftery, ‘dünya nüfusunun artışının nerede duracağını bilmemizin mümkün olmadığını da’ sözlerine ekledi. ABD’li bilim insanı, “Yeni bulgular, aile planlamasının herkes tarafından erişilebilir olması, kızların eğitim olanaklarının arttırılması, Afrika’daki popülasyon artışına çözüm aranması gibi yeni politikaların gerekliliğine işaret ediyor” dedi.
ScienceDaily sitesinin haberine göre, dünya nüfusu 1999 yılında 6 milyarı geçmiş, 2011’de ise 7 milyara ulaşmıştı.
Faydalı Semboller: 
÷ × ½ √ ∞ = ≠ ≤ ≥ ≅ ≈ ~ ⇒ ±  ∈  Δ θ ∴ ∑ ∫ • π -¹ ² ³ ° ( ) [ ] a b ∠   ∟ ´ ´´     || Δ |x-y{ } ∩ ∪ ⊆ ⊂ ⊄ ⊇ ⊃ ⊅ ⊖ |A| Ø  1    
REKLAM