Garfield'in Pisagor Teoremi İspatı - Matematik Canavarı


REKLAM12 Temmuz 2013 Cuma

Garfield'in Pisagor Teoremi İspatı

Garfield'in Pisagor Teoremi İspatı

2 Temmuz 1881 yılında henüz üç ay görev yapmışken bir suikast sonucu yaşamını yitiren 20.inci amerikan başkanı James Garfield Pisagor teoreminin güzel bir kanıtını vermiştir.Politik düşlerini gerçekleştirmek adına yarım kalan yaşamı matematik üzerinde bir iz bırakmasına yetmiştir.Kendi ismiyle anılan kanıtta, kenar uzunlukları a,b,c olan dik üçgenin bir eşini dik kenarlarlarından birinin uzantısında tekrar oluşturarak,iki eş üçgenden ve onların arasındaki dik üçgenden oluşan bir dik yamuk oluşturur.Bu 3 üçgenin alanları toplamı,dik yamuğun alanını verir.Garfield kanıtını 1876 yılında temsilciler meclisi üyesiyken yapmış.Kanıtı The New England Journal of Education dergisinde yayımlanmıştır.

başkanlık görevinden daha önceleri Ohio'daki bir yüksek okulda yöneticilik yaparken James Garfield'a atfedilen bir hikaye şöyledir:
bir gün çocuğunu bu okula kaydettirmek için gelen bir anne yönetici James Garfield'ın yanına çıkarak,
-bay Garfield,okuldaki dersler oldukça zor.Bunları biraz basitleştiremez misiniz? der.Benim çocuğum programınızdaki derslerin hepsini takip edemez.O, bir an önce üniversiteyi bitirip hayata atılmak istiyor.Garfield,
-Evet hanimefendi bu mümkün der ve devam eder:
-yalnız önce çocuğunuzun ne olmasını istediğinizi öğrenebilir miyim? Bildiğiniz gibi bir meşe ağacı yüz yılda yetişirken ,bir hıyar için iki ay yeterli oluyor!

Kaynak:matematik dünyası 2010-2Faydalı Semboller: 
÷ × ½ √ ∞ = ≠ ≤ ≥ ≅ ≈ ~ ⇒ ±  ∈  Δ θ ∴ ∑ ∫ • π -¹ ² ³ ° ( ) [ ] a b ∠   ∟ ´ ´´     || Δ |x-y{ } ∩ ∪ ⊆ ⊂ ⊄ ⊇ ⊃ ⊅ ⊖ |A| Ø  1    
REKLAM