Uluslararası Matematik Olimpiyatı - Matematik Canavarı


REKLAM

9 Mayıs 2013 Perşembe

Uluslararası Matematik Olimpiyatı


Uluslararası Matematik Olimpiyatı

          Uluslararası Matematik Olimpiyatı lise seviyesindeki öğrenciler arasında her yıl farklı bir ülkede düzenlenir. İlk Uluslararası Matematik Olimpiyatları 1959 da Romanya’da düzenlendi ve bu olimpiyatlara yedi ülke katıldı. 2007 yılında Vietnam (Hanoi), 2008 yılında İspanya (Madrid), 2009 yılında Almanya’da (Bremen) düzenlendi. 2010 olimpiyatları Kazakistan’da, 2011 yılında ise Hollanda’da düzenlenecek.
           Katılımcı ülke sayısı gittikçe artmaktadır. 1959 da yedi ülkenin katılımıyla başlayan Uluslararası Matematik Olimpiyatlarının 2009 yılındaki katılımcı ülke sayısı 118 oldu.
Her ülke en fazla altı öğrenciyle katılabilmektedir. Olimpiyatlar her biri 7 puan değerinde altı soru içermektedir. Katılımcı öğrencilere iki gün üçer soru ve bu üç soru için her gün dört buçuk saat süre verilmektedir. Dolayısıyla öğrencilere iki günde toplam 9 saat verilmektedir.
           Katılan öğrenciler arasında başarılı olanlar Altın Madalya (yaklaşık olarak ilk %10 a giren öğrenciler), Gümüş madalya (altın alanlardan sonraki yaklaşık %15-%20 lik dilim) ve Bronz madalya (altın ve gümüş madalya alanlardan sonraki yaklaşık %25-%30 luk dilim) ile ödüllendirirler. Ayrıca madalya almaya hak kazanamayan öğrenciler arasında herhangi bir sorudan tam puan alan öğrenciler mansiyon ile ödüllendirirler. Bu yüzden bir sınavda 7 puanla mansiyon alan olabileceği gibi 12 puanla ödülsüz kalan olabilir.
           Nerdeyse her yıl Çin Halk Cumhuriyetinin birinci olduğu Uluslar arası Matematik olimpiyatlarında ülkemizin başarısı da artmaktadır. 2009 olimpiyatlarında milli takımımız takım sıralamasında sekizinci olmuştur.

Ulusal Matematik Olimpiyatları

          TÜBİTAK tarafından 1993 yılından bu yana her yıl düzenlenmektedir. Bu sınavlara ülkemizdeki ve konuk statüsünde olmak üzere K.K.T.C. ‘deki her lise, başarılı öğrencileri arasından okul yönetimince seçilen sekizer öğrenci ile katılabilmektedir.
Ulusal Matematik Olimpiyatları üç aşamalı olarak düzenlenmektedir:
Birinci Aşama Sınavı: Nisan ayı sonu veya Mayıs ayı başında uygulanmaktadır. Bu sınav çoktan seçmeli test sınavı olup 36 soru içermektedir. Bu sınav için verilen süre 150 dakikadır. Bu 36 sorunun genelde %25 i Geometri, %25 i Sayılar Teorisi, %25 i Analiz ve %25 i Kombinatorikten gelmektedir. Birinci Aşama Sınavı sonucunda başarılı olan öğrencilerden bir kısmı kamplı, diğerleri kampsız olarak İkinci Aşama Sınavına girmeye hak kazanırlar. Kamplı kazanan öğrenciler Ağustos ayının sonu, Eylül ayının başında TÜBİTAK tarafından kampa alınıp genellikle on beş gün özel olarak İkinci Aşama Sınavına hazırlanırlar. 
İkinci Aşama Sınavı: Kasım ayı sonu veya Aralık ayı başında aynen uluslararası olimpiyatlar formatında uygulanır. Yani 6 soru ve süre olarak iki günde toplam 9 saat. Sınavda başarılı olan öğrenciler Altın, Gümüş ve Bronz madalyalarla ödüllendirilirler. Ayrıca başarılı öğrenciler TÜBİTAK tarafından yapılan kamplarla uluslararası olimpiyatlara hazırlanırlar.  
Üçüncü Aşama Sınavı: TÜBİTAK tarafından yapılan sınavla uluslar arası olimpiyatta ülkemizi temsil edecek milli takım seçilir.
Faydalı Semboller: 
÷ × ½ √ ∞ = ≠ ≤ ≥ ≅ ≈ ~ ⇒ ±  ∈  Δ θ ∴ ∑ ∫ • π -¹ ² ³ ° ( ) [ ] a b ∠   ∟ ´ ´´     || Δ |x-y{ } ∩ ∪ ⊆ ⊂ ⊄ ⊇ ⊃ ⊅ ⊖ |A| Ø  1    
REKLAM