Selimiye Camiindeki Mükemmellik - Matematik Canavarı


REKLAM

16 Eylül 2012 Pazar

Selimiye Camiindeki Mükemmellik

Çıraklığımı İstanbul'daki Şehzade Camii'nde yaptım. Kalfalığımı da Süleymaniye Camii'nde tamamladım. Fakat bütün gücümü bu Sultan Selim Han Camii'nde sarf edip ustalığımı ayân ve beyân ettim. (Mimar Sinan)

Mimar Sinan’ın 80 yaşında yaptığı ve ustalık eserim dediği Selimiye camii Osmanlının en önemli eseridir.
Yapımına 1568 de başlanmış 1575 te tamamlanmıştır. Böylesine büyük bir caminin neden İstanbul değil de Edirne’ye yapıldığı sorusuna cevap olarak; o dönemde İstanbul’un bu çapta bir camiye ihtiyacı olmaması ve Edirne nin Trakya’da Osmanlı hakimiyetinin merkezi olması gösterilebilir.

Selimiye’ yi diğer camilerden farklı kılan o dönemdeki hiçbir mimari eserde olmayan özelliği, kubbesinin tek parçadan oluşmasıdır. Döneminde yapılan cami ve mimari eserlerde, kubbe tek parça olarak değil de birkaç yarım kubbenin bir araya gelmesiyle şekillenirdi. Selimiye camiinde 43,25 m yüksekliğinde, 31,25 m çapındaki tek parçalı kubbe şeklindedir. Bu muazzam kubbenin ağırlığı 2000 ton olup, kubbe üzerindeki kurşunun ağırlığı ise 18 ton dur. Bu muazzam eserin kilit taşı ise 5 ton olup, taşın üzerinde beş metrelik altın kaplı alem bulunur. Kubbe 8 sütunun üzerine oturtulmuştur.

Caminin dört köşesinde bulunan her biri üç şerefeli 380 santimetre çapındaki minareler 70,89 metre yüksekliğindedir. Minarelerin alem dahil yükseklikleri bazı kaynaklara göre 84, bazılarına göreyse 85 metredir. Cümle kapısının iki yakınındaki minarelerin şerefelerine üç ayrı merdivenden çıkılır. (Üç merdivenle çıkılan minare dünya mimarisinde o güne kadar uygulanmamış bir işlemdir. Mimar Sinan, eserlerinde hiç bir planı ikinci defa kullanmamış, her yapıtına yeni buluşlarını eklemiştir.) Diğer iki minare tek merdivenlidir. Öndeki iki minarenin taş oymaları çukur, ortadaki minarelerin oymaları ise kabarıktır. Minarelerin kubbeye yakın olması, camiyi göğe doğru uzanıyormuş gibi gösterir. Bu caminin en büyük özelliği Edirne'nin her tarafından görülmesidir. Bir diğer ilginç ayrıntı ise; Geçmişte cami meşalelerle aydınlatıldığı için meşalelerden çıkan is, hava akımı oluşturmak üzere özel olarak yapılan bir delikten dışarı çıkmaktaydı.

Bu eseri Mimar Sinan’ın ne büyük bir usta olduğunun en önemli göstergesidir.

Kaynaklar:

http://www.selimiyecamii.com
http://tr.wikipedia.org/wiki/Selimiye_Camii
Faydalı Semboller: 
÷ × ½ √ ∞ = ≠ ≤ ≥ ≅ ≈ ~ ⇒ ±  ∈  Δ θ ∴ ∑ ∫ • π -¹ ² ³ ° ( ) [ ] a b ∠   ∟ ´ ´´     || Δ |x-y{ } ∩ ∪ ⊆ ⊂ ⊄ ⊇ ⊃ ⊅ ⊖ |A| Ø  1    
REKLAM